Get Adobe Flash player

Menu

– czerwiec

Wyjazd dzieci i młodzieży do Międzybrodzia

Wyobraźmy sobie błękitne niebo z drobnymi białymi strzępiastymi chmurkami, które są podobne do dartego pierza, a na tym niebie mały samolot, ledwie słyszalny, ciągnący za sobą na niewidzialnej gołym okiem linie szybowiec. W pewnej chwili samolot, jakby przyhamowuje, zniża swój lot, lina odpina się od szybowca, a ten siłą rozpędu płynie dalej majestatycznie po niebie, zdany już tylko na siebie, sprzyjające prądy powietrzne i umiejętności pilota. To piękny widok, który dany jest oglądać każdemu obserwatorowi znajdującemu się na ziemi. Ale jeszcze piękniejsze, zachwycające widoki, może podziwiać z perspektywy nieba on – pilot szybowca. Widzi więc jezioro i górę z wydrążonym, niczym krater wygasłego wulkanu wierzchołkiem, a w tym kraterze błękitna tafla wody, która wygląda jak turkusowe oczko olbrzymiego pierścionka. Obok oczom pilota ukazują się opadające łagodnie zbocza innych niewysokich, porośniętych gęsto lasami gór i wkomponowane w tą naturalną krainę małe i większe budynki, wśród których przemieszczają się ludzie, z tej wysokości wyglądający jak mrówki. To Góra Żar z elektrownią wodną i Jezioro Żywieckie, obok Magórka i Hrobacza Łączka, jednym słowem naturalna perła Beskidu Żywieckiego i Międzybrodzie – miejscowość i okolica, w której wypoczywała początkiem czerwca grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii.

To pierwszy nasz wyjazd do Międzybrodzia, ale okazało się, że nasza młodzież wraz z opiekunami znalazła tutaj ślady obecności i działalności naszej parafianki. Tamtejsza parafia p.w. Św. Marii Magdaleny wspomina bowiem jedną z naszych, buskich sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego jako osobę, która zapisała się złotymi zgłoskami i do dziś pozostaje w żywej wdzięcznej pamięci miejscowych parafian. Znana nam wszystkim Siostra Angela Handzel wraz z jeszcze jedną siostrą przez długie lata pełniła w Międzybrodziu organistowską posługę, prowadziła: chór im. Królowej Jadwigi, scholę dziecięcą pod nazwą „Stokrotki”, zespół gitarowo-jazzowy koncertujący przy okazji ważnych uroczystości oraz wokalny zespół młodzieżowy „Pojednanie”. Oprócz koncertów s. Angela często udawała się ze swymi podopiecznymi na pielgrzymki mające służyć wzajemnej integracji i odnowieniu duchowemu. Z dala od Buska trafiliśmy więc na ślad kogoś swojego. To miłe.

Marek Bębenek

Poniżej przedstawiamy wrażenia z wyjazdu opisane przez dwie uczestniczki: Agatę i Kingę, natomiast zdjęcia w artykule są autorstwa Pani Ani Pysiak. Pełną galerię fotograficzną z wyjazdu można obejrzeć na stronie parafii.

Wycieczka 2018 rok.                                                                                                                                        

W tym roku pojechaliśmy do Międzybrodzia Bialskiego na 3 dni . Wyjazd był udany , pełen atrakcji , rozmowy z Bogiem i czasem pojednania. Na początek pojechaliśmy do Bielska Białej do Wytwórni Filmów Rysunkowych. Pan bardzo ciekawie i obszernie opowiadał jak powstają bajki. Pomimo dużej różnicy wieku między uczestnikami wszyscy byli zainteresowani. Drugi dzień zaczęliśmy modlitwą i pojechaliśmy do parku linowego. Kilka tras do wyboru dla małych i dużych wielka nasza radość ale i przełamywanie naszych słabości. Byliśmy również w Inwałdzie w Warowni gdzie spotkaliśmy Smoka. Wielkie szaleństwo na Laser Shot to atrakcja dla wszystkich. W drodze do domu zatrzymaliśmy się  w Wadowicach, gdzie modliliśmy się przy chrzcielnicy przy, której ochrzczony został Karol Wojtyła. Był również czas wolny na lody i kremówki papieskie. Gdy wyruszyliśmy w drogę powrotną każdy otrzymał obrazek Jana Pawła II by zawsze strzegł naszych rodzin bo właśnie Jan Paweł II jest ich patronem. Po pełnych emocji i wrażeń trzech dniach wróciliśmy do domu. Agata Wójcik lat 13

W tym roku na wycieczkę pojechaliśmy do Międzybrodzia. Już w autobusie panowała bardzo miła atmosfera. Gdy dojechaliśmy na miejsce zakwaterowania, przywitały nas uśmiechnięte panie kucharki. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy studio filmów rysunkowych w Bielsku-Białej. Pan przewodnik tłumaczył nam po kole,i jak powstaje film i co jest potrzebne do wywoływania odpowiednich efektów dźwiękowych. Mieliśmy także możliwość obejrzenia dwóch bajek, które tam powstały. Kiedy wiedziałam już, jak dane odgłosy powstają, zwróciłam na nie większą uwagę podczas seansu. Z Bielska-Białej wyruszyliśmy w stronę Międzybrodzia. Obiad już czekał i cała grupa chętnie zasiadła do stołu. Następnie był czas na zakwaterowanie i rozpakowanie swoich walizek. Kiedy było już późno, umyłyśmy zęby i próbowałyśmy zasnąć. W pokoju obok mieszkały młodsze od nas dziewczynki, które mimo późnej pory miały „turbo-doładowanie”. Żebyśmy mogły zasnąć, Zosia wymyśliła dla nich zabawę „Królowe Ciszy”. Chodziło w niej o to, że zwycięzcą była ta osoba, która najdłużej zachowywała się cicho, a nagrodą były słodycze. Następnego dnia rozdałyśmy im cukierki, poszłyśmy zjeść śniadanie i pojechaliśmy na Górę Żar. Z góry był wspaniały widok, tym bardziej, że pogoda nam dopisywała. Kupiliśmy pamiątki, zjechaliśmy na dół, a następnie pojechaliśmy na obiad. Trochę odpoczęliśmy i pan kierowca zawiózł nas do parku linowego. Dużo osób zdecydowało się pójść na trasę czerwoną . Było bardzo fajnie! Na początku pan założył wszystkim uprzęże i kaski, a potem instruktorka pokazała nam, jak korzystać ze wszystkich karabinków. Potem grupą poszliśmy na trasę. Na początku było dość łatwo i śmiesznie, ale im dalej poszłyśmy, tym było trudniej, ale to nas nie zniechęciło. Zeszłyśmy z trasy z wielkim uśmiechem na twarzy. Następnego dnia odwiedziliśmy Zamek Inwałd. Na samym początku budziliśmy śpiewającego smoka. Potem grupą poszliśmy do kowala, a następnie do tkaczki. Następnie kilka grup walczyło ze sobą na laser – shocie. Głodni odwiedziliśmy Małą Gastronomię, której wnętrze przypominało szachownicę. Gdy skończyliśmy posiłek, wsiedliśmy do autobusu i jechaliśmy do Wadowic. W mieście zjedliśmy po kremówce i opiekunowie zrobili nam zdjęcie na tle pomnika Papieża. Przez te kilka dni dużo się działo i w drodze powrotnej niektóre osoby już spały. Wyjazd mi się podobał, dużo zwiedziliśmy, ale miło było wrócić do swojego domu.     Kinga Kumor

Zadanie z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym pn. „Organizacja cyklu zajęć tematycznych oraz kilkudniowej wycieczki z elementami profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w ramach zabezpieczenia czasu wolnego dzieci i młodzieży”, jest współfinansowane ze środków Gminy Busko-Zdrój.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

24 czerwca br., na Mszy św. o godz. 17, przez posługę Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego, Sakrament Bierzmowania otrzymała młodzież – 47 osób.

 

Prośba o udzielenie Sakramentu Bierzmowania

 

Homilia Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego

 

Podziękowania i błogosławieństwo

 

 

 

 

 

ODPUST PARAFIALNY

17 czerwca, liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, to tradycyjnie dzień Odpustu Parafialnego.

Tegorocznej Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Prałat Franciszek Berak, pierwszy proboszcz naszej parafii.

W godzinach popołudniowych odbył się Festyn Odpustowy.

 

Eucharystia cz.1

 

Homilia Ks. Prałata Franciszka Beraka

 

 

 

Eucharystia cz.2

 

      

 

Podziękowania dla Ks. Prałata Franciszka Beraka

 

 

Uroczystość Odpustowa