Get Adobe Flash player

Menu

– lipiec

Szlakami wiary przez Podlasie

    W dnach 29 i 30-tym Lipca udaliśmy się w daleką podróż na Podlasie, gdzie coraz częściej kierują się kroki pielgrzymów zwłaszcza ze względu na “Cud Eucharystyczny”, który wydarzył się współcześnie w Sokółce. Z szacunku dla lokalnych tradycji odwiedziliśmy najpierw Świętą Górę Grabarkę, która jest najważniejszym miejscem pielgrzymowania chrześcijan wyznania Prawosławnego w Polsce. Następnie odwiedziliśmy Supraśl, gdzie znajduje się Muzeum Ikon. Tam mogliśmy nie tylko podziwiać oryginalne ikony, które próbowano przemycić przez granicę i stąd stały się potem eksponatami wystawy, ale też usłyszeliśmy o “pisaniu Ikon”. Ich powstanie poprzedza długi post i modlitwa i porównuje się je do oglądanego oczyma dogmatu dotyczącego życia świętych. Odwiedziny katedry Białostockiej były okazją do wspomnień związanych z objęciem tej stolicy Biskupiej przez naszego Biskup Kieleckiego Stanisława Szymeckiego.
Potem Wieczorne nawiedzenie przepięknego  kościoła Miłosierdzia Bożego związanego z postacią Błogosławionego księdza Michała Sopoćki, kierownika duchowego świętej Faustyny. To dzięki jego determinacji to objawienie zyskało aprobatę Kościoła.
W niedzielę rano Eucharystia w kościele parafialnym w Sokółce i modlitwa przed Najświętszym sakramentem i przy korporale na którym znajdują się ślady tkanki mięśnia sercowego, które pojawiły się w komunikancie, który upadł na posadzkę a potem Jezus potwierdził swoją obecność w Eucharystii. Film o Cudzie Eucharystycznym wyświetlony w domu parafialnym zrealizowany przez Telewizję Trwam zakończył nasz pobyt w Sokółce i udaliśmy się potem do Różanego Stoku, gdzie znajduje się słynący cudami przepiękny obraz Matki Bożej a potem pojechaliśmy do Świętej Wody, gdzie rozwija się dynamicznie sanktuarium a na wzgórzu można podziwiać tysiące krzyży przyniesionych przez pielgrzymów ale i tych monumentalnych zbudowanych przez grupy religijne i społeczne dla upamiętnienia ważnych wydarzeń losowych i historycznych. Pospieszny powrót przez Warszawę i przebijanie się przez korki powracających do Stolicy samochodów uwieńczone zostały sukcesem, że chociaż z opóźnieniem dotarliśmy jednak do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i mogliśmy wysłuchać historii tego niezwykłego świętego męczennika, który wielokrotnie po śmieci przypomniał swoje męczeństwo i wskazywał wyjście z beznadziejnych sytuacji życiowych.
Warto było podjąć trud tego pielgrzymowania. Każda bowiem pielgrzymka może stać się wędrówką w głąb swojego serca i wiary.
Proboszcz ks. Marek Podyma

Zdjęcia umieszczone są w GALERII

 

 

 

Prace konserwatorskie i budowlane przy kościele

św. Stanisława B.M.  w Chotelku Zielonym

    Z początkiem lipca rozpoczęliśmy kolejne prace przy zabytkowym kościele drewnianym p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chotelku Zielonym. Konserwatorzy Dzieł Sztuki zdemontowali część desek stropowych pokrytych późno- renesansową polichromią należącą do unikalnych dzieł sztuki tego typu w Województwie Świętokrzyskim. Pamiętamy, że w ubiegłym roku została przeprowadzona fumigacja czyli unicestwienie niszczących drewno owadów. Deski okazały się bardziej zniszczone niż poprzednio przewidywano. Konieczny jest więc dodatkowy proces impregnacji i wzmocnienia drewna. Koszty prac przekroczą niewątpliwie 80 000 zł.
Prace będą prowadzone etapami w pracowni konserwatorskiej w Tarnowie pod kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i mają być zakończone z końcem listopada.
Podjęliśmy równocześnie prace przy budowie nowej poręczy schodów zewnętrznych. Konstrukcja stalowa będzie wykonana ze stalowych profili zamkniętych odkutych na gorąco, aby uzyskać maksymalny efekt ręcznej roboty i zostanie zwieńczona trwałą dębową poręczą. Te prace planujemy zakończyć w połowie sierpnia. Przewidywany koszt około 6000 zł.
Proboszcz ks. Marek Podyma
IMG_2432 (634x417) IMG_2435 (630x411) IMG_2441 (610x377) IMG_2446 (624x401) IMG_2448 (636x421) IMG_2449 (638x423) IMG_2450 (630x411) IMG_2454 (638x423) IMG_2457 (634x417) IMG_2458 (638x425) IMG_2460 (409x628) IMG_2461 (427x640) IMG_2463 (634x419) IMG_2466 (640x425) IMG_2469 (401x624)

ODPUST W KAPLICY ŚW. ANNY

Dnia 26-go lipca 2017-go roku odbył się doroczny Odpust w Kapicy Uzdrowiskowej. Liturgii Eucharystycznej przewodniczył i kazanie wygłosił Przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Krakowie na Prądniku Białym O. Benedykt Belgrau OCD.
Pokazując postać św. Anny, Matki Najświętszej Marii Panny a patronki naszej kaplicy,  przedstawił w homilii jakimi zasadami powinna kierować się rodzina chrześcijańska. Na zakończenie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem pomodliliśmy się litanią do Św. Anny i odbyła się Procesja Eucharystyczna wokół odnowionej Kaplicy. W sumie odpustowej wzięła udział Schola Parafialna “Albertowe Słoneczka” a organizacji okolicznościowego pikniku podjęła się Wspólnota św. Brata Alberta.
Proboszcz -ks. Marek Podyma
Homilia O. Benedykta Belgrau