Get Adobe Flash player

Menu

– maj

I KOMUNIA ŚWIĘTA

 

 

 

Uroczystość Bożego Ciała

Rocznica I Komunii Świętej

 

Homilia Ks. Proboszcza Marka Podymy

 

Fot. T. Ura

Pielgrzymka do sanktuarium św. Rity w Krakowie.

To już kolejna pielgrzymka w tym roku zorganizowana w naszej Parafii. Uczestnicy z różnych parafii Buskich, a nawet z Parafii Solec Zdrój, udali się tym razem do Krakowa, na Kazimierz, niegdyś odrębnego miasta, a później dzielnicy Krakowa.

Kazimierz Wielki założył to miasto na wyspie. Później, gdy Wisła zmieniła swój bieg Kazimierz połączył się ze starym Krakowem. W niedalekiej odległości od siebie znajdują się trzy bardzo starożytnie kościoły. Dwa z nich, zbudowane w stylu krakowskiego gotyku, to kościół Bożego Ciała i kościół św. Katarzyny w którym od czasu wojny oddawany jest szczególny kult Św. Ricie.  Trzeci kościół, na Skałce, upamiętnia męczeństwo św. Stanisława biskupa.

W dniu naszej pielgrzymki odbywał się odpust ku czci św. Rity, patronki od rozwiązywania spraw beznadziejnych. Róże w dłoniach uczestników liturgii symbolizują zanoszone modlitwy i nawiązują do krzewu róży, który zakwitł w środku zimy, kiedy Św. Rita zapragnęła jego kwiatów. Ktoś z pielgrzymów prosił wszystkich o modlitwę w intencji małego dziecka, którego serce nie chciało podjąć swojej funkcji. Staliśmy się cząstką wspólnoty wierzących, którzy po brzegi wypełnili ogromny kościół. Po Mszy świętej tłum wypłynął ze świątyni na ulice Krakowa, z tysiącami róż w rękach, budząc zainteresowanie turystów dopytujących się przyczyn takiego zjawiska. Każda róża, a w zasadzie niosący ją osoba, mogła się stać narzędziem ewangelizacji. Szczęśliwe powróciliśmy do domów.

W piątek dotarła do nas wiadomość. Dziecko, któremu nie dawano szans na przeżycie żyje, a jego maleńkie serduszko bije samodzielnie. Bądź błogosławiony Boże w Twoich świętych i w tych, którzy pokładają w Tobie swoja nadzieję.

ks. Marek Podyma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„POLA NADZIEI”

13 maja br., w ramach akcji „Pola Nadziei”, w dekanacie buskim prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz budowy buskiego hospicjum.

W naszej paraii zbiórkę prowadzili harcerze ze Zbludowic i wolontariusze z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju pod opieką pań: Marty Kiełb i Marty Kolanowskiej.

Zebrano łącznie kwotę 5358,93zł, 20$ i 0,20 euro.

 

PRACE PRZY ORGANACH

Od kilku miesięcy prowadziłem rozmowy z organmistrzem, który nam ten instrument „nadał”. W październiku 2016 roku przed przywiezieniem organów otrzymaliśmy obietnicę, że możemy się spodziewać rozpoczęcia prac montażowych po roku. Okazało się jednak, że organmistrz ma tak wielkie obłożenie prac, że mógłby rozpocząć remont pod koniec bieżącego roku a zakończyć je w roku 2019. Dodatkowym utrudnieniem był warunek, że będzie ten remont przeprowadzony w Lublinie w jego pracowni,, co wiązałoby się z kolejnymi dwoma transportami wspomnianego instrumentu. Koszt, który początkowo miał zamknąć się w 150 000zł, urósł do 260 000zł.

W tej sytuacji zacząłem szukać innego organmistrza. Znalazłem z poręczenia księży dobrego fachowca, który po oględzinach instrumentu zgodził się podjąć prac wykorzystując przerwy pomiędzy pracą przy instrumencie w Krośnie. Warunkiem jest, że we własnym zakresie wykonamy prace techniczne przy instrumencie, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Dotyczy to naprawienie wynikłych z rozbiórki uszkodzeń szafy organowej (Jej gabaryty to 550x500x320cm), oczyszczenia wszystkich elementów organów i wytransportowanie ich na chór muzyczny. Z rozmowy wynika, że cena remontu będzie niższa, ale będzie można ją ostatecznie określić po zapoznaniu się ze stanem technicznym wszystkich elementów organów, które w większości znajdują się w skrzyniach. Organmistrz nie był przy rozbiórce instrumentu więc nie zna jego stany technicznego. Bardzo korzystne dla nas jest również to, że instrument będzie remontowany w Busku-Zdroju. Pierwsze podejście organmistrza do instrumentu będzie w maju tego roku stąd intensywnie pracujemy przy odrestaurowaniu szafy. Ogólna powierzchnia szafy to 120m2. Po naprawieniu uszkodzeń technicznych i zmatowieniu lakieru trzeba powierzchnie drewniane pomalować dwukrotnie, żeby przywrócić świeżość i ładny wygląd. Szafa powstała w latach 70-tych ubiegłego stulecia, a wiec ma prawie 50 lat. Jest wykonana z płyt okleinowanych dębiną. Od Wielkanocy pracują przy organach trzy osoby. Obecnie widać już efekty ich pracy. W samą porę zajęliśmy się instrumentem, bo w miejscu składowania zaczęła na drewno oddziaływać wilgoć i powstawały małe ogniska pleśni. Przerwaliśmy ten proces w samą porę.

Według opinii organmistrza, jego fachowe prace przy organach mogą potrwać minimum kilka tygodni, mając na uwadze pracę ciągłą w sytuacji, jeśli wszystkie elementy organów byłyby sprawne. Przy pracy okazjonalnej jest szansa, żeby instrument złożyć przed końcem tego roku.

W chwili obecnej dzięki wspólnemu działaniu firm Panów Zygmunta Pary, Mieczysława Sasa i Dariusza Musiała ciężkie elementy zostały podane już za pomocą specjalistycznego sprzętu na chór muzyczny i rozpoczęliśmy składanie instrumentu. Natłok różnorodnych prac pociąga za sobą duże wydatki. Zwracam się do wszystkich parafian z prośbą, żeby tak jak kiedyś w I niedzielę miesiąca składać na tace hojniejsze ofiary, które pomogłyby nam prowadzić zamierzone i przecież konieczne prace.

Ks. Marek Podyma

KOMUNIKAT

Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej wraz z Koordynatorem Diecezjalnym zbiórki surowców wtórnych, Panem Władysławem Burzawą, rozpoczynają edycję zbiórki elektrośmieci na misje, we wszystkich parafiach naszej diecezji. Dzięki zbiórce makulatury i elektrośmieci, m. in. wybudowaliśmy cztery studnie w Afryce, wyposażyliśmy kilka szkół, sierocińców, domów dla niepełnosprawnych, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki.

Prosimy wszystkich mieszkańców diecezji kieleckiej o dołączenie do tak zaszczytnej akcji. Wystarczy przywieźć zużyty sprzęt w wyznaczone miejsce zbiórki i zachęcić innych. Pieniądze, które otrzymamy ze sprzedaży makulatury i elektrośmieci, przeznaczymy na realizację kolejnych projektów misyjnych. Robiąc porządki w swoich domach nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale również pomagamy tym, którym żyje się gorzej od nas w krajach misyjnych.

Niech wszystkie inicjatywy służące pomocy innym ludziom wspiera Dobry i Miłosierny Pan.

Wszystkim organizatorom i darczyńcom udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Was Biskup  † Jan Piotrowski 

 

 P.S.  Zakończenie zbiórki w Par. św. Brata Alberta 12-go czerwca

 

PIELGRZYMKA  KAWALA – FILIPPI – VERIA – METEORY – EPIDAVROS – KORYNT – ATENY – NAFPLIO

 22.09.-2.10.2018

 Dzień 1 22.09.2018 (sobota)

Msza Święta w kościele parafialnym, przejazd prze Słowację i Węgry do Serbii, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

 Dzień 2 23.09.2018 (niedziela)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do KAWALI, dawnego Neapoli, portu do którego przypłynął św. Paweł, spacer po starówce i porcie, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 Dzień 3 24.09.2018 (poniedziałek)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd do FILIPPII, pierwszego europejskiego miasta, w którym Ewangelię głosił św. Paweł, zwiedzanie Baptysterium upamiętniające chrzest pierwszego mieszkańca Europy – Św. Lidii, której sakramentu udzielił Św. Paweł, Msza Święta, wyjazd w kierunku Salonik zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 Dzień 4 25.09.2018 (wtorek)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd do SALONIK, zwiedzanie m.in.: Bazylika św. Demetriusza, z relikwiami świętego, będąca największym kościołem Grecji, Biała Wieża – najbardziej charakterystyczny zabytek miasta, Łuk Triumfalny Galeriusza, Agora Rzymska, na której św. Paweł przemawiał do Tesaloniczan, przejazd do VERII – starożytnej Berei, gdzie św. Paweł ukrył się przed Żydami z Salonik, Msza Święta. Wyjazd na Riwierę Olimpijską, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 Dzień 5 26.09.2018 (środa)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, wyjazd i zwiedzanie jednego z sześciu czynnych średniowiecznych „wiszących klasztorów” malowniczo położonych na szczytach kamiennego lasu METEORÓW, Msza Święta (istnieje możliwość odprawienia Mszy Świętej w hotelu), wizyta w pracowni ikon, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 Dzień 6 27.09.2018 (czwartek)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd do nadmorskiej miejscowości TOLO, po drodze krótki postój w TERMOPILACH, gdzie miała miejsce słynna bitwa z Persami, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 i 8 28, 29.09.2018 (piątek, sobota)

Dwudniowy wypoczynek w Tolo.

 Dzień 9 30.09.2018 (niedziela)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do EPIDAVROS, zwiedzanie starożytnego teatru akustycznego, przejazd do KORYNTU – miejsca, gdzie św. Paweł przebywał półtora roku, zwiedzanie starożytnego miasta, Msza Święta, przejazd do ATEN, krótkie zwiedzanie miasta, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 Dzień 10 01.10.2018 (poniedziałek)

Msza Święta (w hotelu), śniadanie w formie suchego prowiantu, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do Serbii, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 Dzień 11 02.10.2018 (wtorek)

Msza Święta (w hotelu), bardzo wczesne śniadanie wykwaterowanie z hotelu, do Polski. Przyjazd do Parafii ok. północy.

 Cena: 2.345 zł + 80 EUR/os. (kalkulacja na 45 osób płacących)

Cena: 2.425 zł + 80 EUR/os. (kalkulacja na 40 osób płacących)

Cena obejmuje:

– transport komfortowym autokarem (WC, video, klimatyzacja, barek),

– 10 noclegów w hotelach*** (pokoje 2, 3-os. z łazienkami),

– wyżywienie: 10x śniadanie, 10x obiadokolacja (2 dania, deser, woda),

– opiekę pilota,

– opiekę duchową kapłana,

– bilety wstępu, wynajem radioodbiorników, usługi lokalnych przewodników,

– realizację programu jw.,

– ubezpieczenie KL/NNW (koszty leczenia i transportu – 10.000 EUR, trwały uszczerbek na zdrowiu – 10.000 PLN, śmierć – 5.000 PLN – Europäische Reiseversicherung AG, Oddz. w Polsce).

Cena nie obejmuje:

– dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – ok. 80 zł (należy wykupić w dniu rezerwacji),

– dodatkowego ubezpieczenia – choroby przewlekłe – od ok. 75 zł.

Dopłata do pokoju 1 os.: 385 zł/os.

UWAGA

Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Cena imprezy może ulec niewielkiej zmianie w przypadku zmiany kursu walut, podwyżki cen paliw lub podatków.

TERMIN WPŁATY ZALICZKI, DECYDUJE O KOLEJNOŚCI ZAJMOWANIA MIEJSC W AUTOKARZE.

Każdy z uczestników jest zobowiązany do posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

Relikwie św. Jozafata Kuncewicza w kościele św. Brata Alberta.

Z inicjatywy księdza Wasyla, który prowadzi w naszej parafii duszpasterstwo dla wyznawców obrządku Grecko-Katolickiego mogliśmy przeżyć w naszym kościele spotkanie z relikwiami św. Jozafata Kuncewicza, które wystawione były w czasie Nabożeństwa Majowego i Mszy św. koncelebrowanej. Dało to okazję do zapoznania się z historią życia świętego który czczony jest zarówno w kościele Rzymsko-Katolickim jak i w Kościele Grecko-Katolickim. W liturgii uczestniczyła grupa wyznawców Kościoła Grecko-Katolickiego z okolic Buska-Zdroju i z Kielc.

Msza święta zakończyła się nabożeństwem ku czci św. Jozafata Kuncewicza odprawionym w języku ukraińskim przez ks. Wasyla

 

Kazanie ku czci św Jozafata Kuncewicza