Get Adobe Flash player

Menu

– marzec

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

31 marca br. ks. bp Jan Piotrowski udzielił sakramentu bierzmowania 49-ciu osobom: gimnazjalistom z naszej parafii oraz młodzieży z Górki.

DSC_3909 (640x417)

DSC_3838 (640x408) DSC_3842 (640x398) DSC_3855 (640x404) DSC_3874 (640x394) DSC_3891 (640x399)

WARSZAWSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA SONATA

IM.BOGUMIŁA ŁEPECKIEGO

oratorium

001m (640x392)

BIOGRAFIA ORKIESTRY

Warszawska Orkiestra Symfoniczna i Kameralna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego miała zaszczyt koncertowania pod tak wysokimi honorowymi patronatami, jak: Premierów RP, Marszałków Sejmu RP, Prymasa Polski, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Biskupów Polowych Wojska Polskiego, Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, Arcybiskupów i Biskupów Polskich Kościoła Rzymskokatolickiego oraz wielu Ambasadorów Polskich i Zagranicznych w tym m.in. Irlandii, Austrii, Izraela. W swojej ponad 1984-2017 – trzydziestoletniej historii orkiestra symfoniczna i kameralna  „SONATA” koncertowała już ponad 650 razy w wielu miastach Polski i zagranicy.

W okresie swej działalności Orkiestra „SONATA” odbyła 10 artystycznych podróży zagranicznych po Europie, Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej uczestnicząc w kilku prestiżowych festiwalach m.in. w Brieve we Francji czy w Guadalajara w Meksyku.

Koncertowała : trzykrotnie w Niemczech , dwukrotnie we Francji, w Belgii, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Izraelu i Meksyku.

Występowała w takich miastach jak Paryż ,Londyn, Sztokholm, Wiedeń, Tel Awiw, Guadalajara, Essen, Duisburg, Recklinghausen, Birstonas, Ostersund, Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Katowice ,i wielu innych. Jej koncertów wysłuchało w sposób bezpośredni około 500 tysięcy słuchaczy zaś za pośrednictwem Telewizji Polskiej, Niemieckiej i Izraelskiej – kilkanaście milionów.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego jest dziełem i instytucją Ojca i Syna ustanowionym w 1984 roku przez Powstańca Warszawskiego , dyrygenta i aranżera Bogumiła Łepeckiego. 2002 roku Prezes Zarządu Fundacji i dyrektor generalny orkiestry Pan Jacek Łepecki  pośmiertnie nadał tytuł imienia orkiestrze jej twórcy. Uhonorowanego przez Prezydenta RP 1995 roku za wybitne zasługi w działalności artystycznej-Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Misją tej wspaniałej instytucji jest promocja  ogromnego kapitału polskiej muzyki klasycznej symfonicznej i kameralnej  ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki sakralnej i   przepięknych polskich kolęd i dzieł Wielkopostnych oraz upowszechniania tradycji i historii oręża polskiego właśnie polskich kompozytorów.

Stąd właśnie na koncertach możemy wysłuchać w mistrzowskim wykonaniu dzieł wielkich polskich mistrzów takich jak  : Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Dobrzyński, Józef Elsner , Zygmunt Noskowski, Władysław Żeleński , Feliks Nowowiejski, Miłosz Magin , Romuald Twardowski , Kazimierz Rozbicki  Wojciech Kilar  Grażyna Bacewicz  ale także  znajdziemy  dzieła  zarówno nawiązujące do  opracowań  biblijnych, jak i literackich  czy ludowych.

Zatem Orkiestra zarówno symfoniczna jak i kameralna  specjalizuje  się i promuje polską myśl kompozytorską  wszystkich wieków polskiej twórczości.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna i Kameralna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego od 33 lat jest wpisana swymi osiągnięciami w kulturę narodową którą współtworząc współcześnie promuje w Polsce, Europie i na Świecie.

Maestro orkiestry jest Pan Stanisław Winiarczyk . Wybitny Polski Dyrygent -Zapraszamy do zapoznania się z bogatą biografią międzynarodową na stronę www.orkiestrasonata.pl

Kulturę Słowa żywego przedstawia Prezes Zarządu Fundacji i dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego Pan Jacek Łepecki   uhonorowany w 2011 roku  postanowieniem Prezydenta RP – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich – Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Arcydzieło Światowej Literatury muzycznej Josepha Haydna

 „Siedem ostatnich słów Jezusa na Krzyżu”

8 kwietnia 2017r. , o godz. 19.00, w Kościele pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju usłyszymy arcydzieło światowej literatury muzycznej oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej „SONATA”. im. Bogumiła Łepeckiego

Jak głosi tradycja oratorium Haydna to dzieło, które powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu. Po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r. w kościele Santa Queve. Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych. W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii. Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat. Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami. Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu. Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena.

Perfekcyjnie wykonywane oratorium Haydna jest poprzedzone krótkim wprowadzeniem o twórczości klasyka oraz biografii orkiestry które prezentuje kulturą słowa żywego prezes zarządu fundacji dyrektor generalny orkiestry Pan Jacek Łepecki. On również odczytuje fragmenty Ewangelii wraz z poezją stworzoną przez Ks. Artura Kidona wprowadzającą do słów Jezusa Chrystusa wypowiadanych z Krzyża .   Sonaty (wszystkie w tempie adagio) poprzedzone zostały introdukcją, a zakończone kontrastującym, szybkim, radosnym fragmentem, obrazującym zmartwychwstanie (Il Terremonto).

Ponadto każdą z sonat rozpoczyna recytowany fragment Ewangelii:

1 – „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”, 2 – „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju’, 3 – „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”, 4 – „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”, 5 – „Pragnę”, 6 – „Wykonało się!”, 7 – „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” Serdecznie zapraszamy zatem na to wyjątkowe wydarzenie wszystkich Państwa informując jednocześnie iż orkiestrą będzie dyrygował wspaniały polski dyrygent, pan Stanisław Winiarczyk, który przez ponad 10 lat wzbogacał swój warsztat w Akademii Mozartowskiej w Austrii powołanej przez Sandora Vegha, uważanego za największego odtwórcę dzieł Haydna, Mozarta i Schuberta.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA’ im. Bogumiła Łepeckiego w swojej 33 – letniej historii – 1984-2017 – koncertowała już ponad 650 razy w wielu miastach Polski i zagranicy. Od 33 lat jest wpisana swymi osiągnięciami w kulturę narodową którą współtworząc współcześnie promuje w Polsce, Europie i na Świecie.

Jej Prezesem i Dyrektorem Generalnym od 27 lat jest Pana Jacek Łepecki – uhonorowany w 2010 roku  postanowieniem Prezydenta RP – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich – Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

NUNCJUSZ APOSTOLSKI W POLSCE

JE ARCYBISKUP HENRYK HOSER – BISKUP WARSZAWSKO PRASKI

J.E.KS BISKUP WIESŁAW ALOJZY MERING

Zapowiedz koncertu na stronie Fundacji Orkiestry:

Nadzwyczajny koncert oratoryjny – Świętemu Janowi Pawłowi II In Memoriam – Białystok 2017

     Prezentacja produkcji z Telewizją Polską 8 Kwietnia 2005 – YouTubeOratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu”.

Prezentacja Produkcji Telewizji Archidiecezji Warszawsko-Praskiej 5 kwietnia 2014 r-YouTube: Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna  

55 koncertów oratoryjnych dla Jana Pawła II w województwach: mazowieckim, łódzkim, podlaskim, lubelskim, śląskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim

Zaproszenie

Bez nazwy 2 kopia