Get Adobe Flash player

Menu

– styczeń

Zakończenie Okresu Bożego Narodzenia

W niedzielę przed Świętem Ofiarowania Pańskiego w kościele Ojców Reformatów w Pińczowie zakończył się doroczny Konkurs Kolęd zorganizowany przez Panią Justynę Dziadek dyrektora Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Z powodu Pandemii kilkudziesięciu uczestników z przewagą dzieci i młodzieży przedstawiło przygotowane kolędy lub pastorałki za pomocą nagrania przesłanego do organizatorów konkursu. W czasie Sumy o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej przy licznym udziale wiernych  śpiewał Chór z naszej parafii pod batutą pana Jarosława Mrożka a po Mszy świętej zostały rozdane nagrody wszystkim uczestnikom.

Cieszymy się z tego, że są osoby, które chcą śpiewać w chórze parafialnym. Zachęcamy wszystkich obdarzonych dobrym głosem do wstąpienia do przyłączenia się do grupy śpiewających.                                                                                                                                   Ks. Marek Podyma

 

Boże Narodzenie w dobie Covidu

Wygląda na to, że musimy uczyć się na nowo życia i uczynków płynących z naszej wiary. Dziękuję Bogu, że udało się nam przed świętami zorganizować rekolekcje Adwentowe i że parafianom nie zabrakło odwagi, zwyczajnego zawierzenia Bogu, żeby w nich uczestniczyć. Dziękuję Bogu za wszystkich, którym te rekolekcje pomogły przeżyć Święta Bożego Narodzenia. Temat rekolekcyjnych rozważań przeprowadził nas przez Objawienia Fatimskie, dając zarazem nowe „narzędzia” naszej wiary w postaci wyjaśnienia potrzeby i idei Nabożeństwa Wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi w I Soboty Miesiąca i Krucjaty Jednej Intencji. Owocem tych rekolekcji pozostał folder Krucjaty Jednej Intencji, w którym jak pigułce znajdziemy skrót rekolekcyjnych rozważań.

Drugą, ważną dziedziną, było przygotowanie kościoła na Święta Bożego Narodzenia. Przypomnijmy sobie: Pan Kościelny Stanisław zachorował, jeden z pracowników, który rokrocznie uczestniczył w przygotowaniach dekoracji kościoła bez uprzedzenia odszedł z pracy. Pozostali więc sami księża, którzy z pomocą Pana Janka codziennie musieli przygotowywać kościół do liturgii, a potem wziąć na siebie ciężar wykonania dekoracji świątecznej.

W prace przygotowania kościoła włączyli się wszyscy księża wikariusze wraz z ks. kapelanem dr Tadeuszem Domagałą i diakonem Nikodemem. Wraz z pozostałymi jeszcze pracownikami technicznymi plebanii ustawili choinki, zbudowali „Szopkę Betlejemską”, a członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: Natalia, Julia, Zosia, Agata, Agnieszka i Jakub udekorowali choinki lampkami i świątecznymi ozdobami. To właśnie młodzież wraz ze swoim przewodnikiem księdzem Darkiem wymodelowała ostateczny kształt sceny Narodzenia Jezusa aranżując myśl przewodnią Roku Liturgicznego: „Zgromadzeni w Wieczerniku wokół stołu”. Janek i Maksymilian zadbali o funkcjonowanie oświetlenia i sprawy techniczne wszystkich połączeń elektrycznych.

Wszelkie dekoracje świąteczne pomagają nam przeżywać istotę świąt i działania, w których pamiętamy również o codziennych potrzebach człowieka, szczególnie potrzebującego, są miarą autentyczności naszej wiary. O zorganizowanie Wigilii u św. Brata Alberta zatroszczyła się Wspólnota św. Brata Alberta.

Wigilia w czasie pandemii, ze zrozumiałych powodów, była trochę inna, ale nie zabrakło stołu ustawionego na środku kościoła, na którym przygotowano opłatki dla wszystkich uczestników. Eucharystia była przeżywana we wspólnocie z udziałem ks. proboszcza Tadeusza Szlachty i przy obecności pana burmistrza Waldemara Sikory. Msza święta uprzedziła Wieczerzę, w czasie której każdy z uczestników mógł wziąć opłatek ze stołu symbolizującego wspólnotę. Uczestnicy zostali obdarowani przez Wspólnotę św. Brata Alberta świątecznymi paczkami, z których mogli urządzić domową wieczerze i dołożyć do stołu świątecznego.Ogółem przygotowano 46 paczek dla uczestników spotkania Wigilijnego w kościele. Dostarczono też do domów 55 paczek rodzinnych i 22 paczki dla dzieci.

Patrząc wstecz na mijający okres Bożego Narodzenia należy się cieszyć z faktu, że sytuacja Covidu nie odebrała nam wiary, ale wręcz wyzwoliła wolę działania i umocniła wewnętrzne więzy Wspólnoty Parafialnej przy wspólnych działaniach. Ten czas pandemii stał się też okazją do zweryfikowania naszej prawdziwej więzi z Kościołem i sprawdzianem naszego zaangażowania w Jego życie.

Dziękuję wszystkim dzięki którym Tajemnica Bożego Narodzenia pomogła zajaśnieć niezwykłym swoim blaskiem w naszej Wspólnocie Parafialnej i w naszym kościele.                                                                                                                                                                 Proboszcz. Ks. Marek Podyma

Chór zachęca do konkursu

W pińczowskim klasztorze Ojców Franciszkanów, z inicjatywy miejscowego Muzeum Regionalnego, nagrano jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych kolęd. Utwór „Cicha noc” wykonał chór parafialny przy kościele pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.

Jak informuje Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, kolędowanie to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów, Co roku mury placówki gromadziły mieszkańców Pińczowa, którzy chętnie brali udział we wspólnym śpiewaniu kolęd.

– Chór śpiewa kolędę w czterech językach, po niemiecku, polsku, angielsku i po włosku. Nagrany w klasztorze utwór to także zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie kolęd. Wystarczy, że nagracie wideo, na którym zaśpiewacie dowolnie wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Nagranie należy opublikować na swoim profilu facebookowym oraz na profilu muzeum z odpowiednimi hasztagami – zaznacza.

Nagrania można też przesłać na nasz adres mailowy Muzeum Regionalnego

Bardzo mile widziana dodatkowa aranżacja, inscenizacja lub krótka scenka rodzajowa. Dla nagrodzonych przewidziane są upominki. Nagrania należy przesyłać do 27 stycznia 2021 r. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi 31 stycznia w niedzielę o godz. 12.00 w kościele Nawiedzenia NMP w Pińczowie.

Materiał Radia Kielce, przygotowany przez p. Martę Gajda

Online essay purchase is a possibility that students have, but it’s important to select an organization that has skilled writers. A reputable company employs professionals, scientists, and master thesis paper writing service others to create customized writing. They may also have world-class academic credentials or specialized training. When you are ready to place an order it’s a good idea to contact the companies listed and review their qualifications. It is also possible to ask them concerns about their writing skills. There are a few ways to pick the ideal essay writing firm.