Get Adobe Flash player

Menu

– listopad

Pielgrzymki parafialne planowane w 2020 roku

Zbliża się nowy rok. Jeśli Pan Bóg pozwoli to jak zawsze udamy się w pielgrzymowanie do różnych zakątków Polski i świata. Pielgrzymka to nie wycieczka polegającą na odwiedzaniu nieznanych miejsc. Pielgrzymka to wędrowanie po śladach ludzi świętych, to odwiedzanie miejsc znanych z Pisma Świętego lub historii Kościoła, pielgrzymowanie to umiejętność ofiarowania Bogu trudu i niewygody i to wreszcie wchodzenie w głąb siebie w konfrontacji ze spotykaną rzeczywistością wiary i świętych miejsc.
W zbliżającym się roku planujemy następujące pielgrzymki:
W maju do Gruzji, w czerwcu do Medjugorie, w lipcu na spotkanie Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, w sierpniu na Roztocze, we wrześniu do Budapesztu z na Kongres Eucharystyczny z programem zwiedzania i w grudniu do Torunia na kolejne Urodziny Radia Maryja. Dobrze by było, gdybyśmy już teraz zarezerwowali czas na którąś z tych pielgrzymek. Z tych wszystkich propozycji najważniejszym wydarzeniem w wymiarze Kościoła Powszechnego jest udział w Pielgrzymce do Budapesztu na Kongres Eucharystyczny. Powinniśmy tam być ze względu na konieczność wyznania wiary teraz wobec zlaicyzowanej Europy.

Ks. Marek Podyma

Zamontowanie krzyża na dzwonnicy

Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia relacji z zamontowania krzyża na budowanej przy kościele parafialnym dzwonnicy. Relacja pani redaktor Marty Gajdy zamieszczona jest na stronie Radia Kielce. Podajemy odnośnik do strony.

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-95220

 

 

 

KAPSUŁA  CZASU

     Działo się to w Busku-Zdroju w Parafii pw. Świętego Brata Alberta 21-go listopada Roku Pańskiego 2019-go, kiedy :
Papieżem był Ojciec Święty Franciszek, Metropolitą Krakowskim Arcybiskup Marek Jędraszewski, Pasterzem Kieleckim Biskup Jan Piotrowski a jego Sufraganami byli: Biskup Marian Florczyk i pochodzący z Buska-Zdroju Biskup Andrzej Kaleta, Proboszczem parafii Dziekan Dekanatu Buskiego ks. Prałat Marek Podyma, Wikariuszami: ks. Paweł Dyląg, ks. Arkadiusz Pasoń i ks. Dariusz Węgrzyn a wspólnota parafialna liczyła 4723 wiernych.
Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Premierem Rządu Mateusz Morawiecki, Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniew Koniusz, Burmistrzem Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Starostą Powiatu Buskiego Jerzy Kolarz, Komendantem Powiatowym Policji Jakub Kosiń.
Działo się to w święto Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, tuż przed Adwentem rozpoczynającym nowy rok liturgiczny pod hasłem „Wielka Tajemnica Wiary, Eucharystia daje Życie”.
Duszpasterze i wierni parafii pw. Świętego Brata Alberta podjęli wysiłek dokończenia budowy kościoła przez wzniesienie wieży
zaprojektowanej przez inż. Władysława Markulisa i umieszczenie na niej krzyża jako zwieńczenia tego dzieła.
Wspomnianego powyżej dnia umieszczono niniejszy dokument w miedzianej kuli stanowiącej podstawę krzyża na dzwonnicy. Stalowa konstrukcja dachu jak i sam krzyż ze stali nierdzewnej zostały wykonane w zakładzie Pana Mieczysława Sasa, któremu też zawdzięczamy między innymi stalową konstrukcje dachu kościoła i okna świątyni. Krzyż nawiązuje swoją formą do Eucharystii, którą od wieków czciły siostry Norbertanki w Buskim klasztorze a pamięć o tej tradycji ostała się w herbie Buska-Zdroju.
Wieżę wybudowała i umieściła na niej konstrukcję dachu wraz z krzyżem firma Dariusza Musiała. (spodziewana data umieszczenia konstrukcji wraz z krzyżem na szczycie wieży 25-go listopada 2019roku dzień po 6-ej rocznicy poświęcenia kościoła).
Niech krzyż wznoszący się nad Uzdrowiskiem będzie na chwalę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przebywającego wśród nas w Najświętszym Sakramencie i Jego Niepokalanej Matki Maryi Dziewicy.

Busko-Zdrój 2019-11-21

Pismo Święte jako źródło światła, życia i uświęcenia

W niedzielę 10 listopada na Mszy Świętej Kandydaci do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania otrzymali Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Jest ono dla całego Kościoła podporą i siłą naszej wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego.

Znać Pismo Święte to znać Jezusa Chrystusa. Prosiliśmy w czasie Eucharystii ze zgromadzoną młodzieżą o światło Ducha Świętego, aby On nas prowadził, gdy słuchamy, czytamy i wyjaśniamy święte teksty biblijne.  Kościół przekazuje swoim wiernym Pismo Święte jako źródło światła, życia i uświęcenia. Celem formacji biblijnej w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania jest, aby znajomość tej świętej i natchnionej Księgi była wśród młodych ludzi coraz powszechniejsza.

Moc Bożego słowa objawia się wtedy, gdy je wprowadzamy w życie. Chcemy zachęcić młodzież, aby zżyła  się ze słowem Boga.  Wierzmy że kontakt młodego człowieka ze tekstem objawienia może z czasem przerodzić się w relację z Bogiem, która będzie trwała i będzie się rozwijać z upływem czasu.

Bóg dał nam swoje słowo jako pokarm duchowy. Prośmy, abyśmy często przyjmowali chleb żywota, który Kościół bierze i nam podaje, tak ze stołu słowa Bożego jak i ze stołu Eucharystii.

Ks. Dariusz Węgrzyn

11 go listopada w 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Z przemówienia prof. Bieleckiego…
„Stoję przed wami jako jeden z obywateli gminy i miasta Busko-Zdrój, z okazji 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę-Polskę.
W Ojcze Nasz, którą to modlitwę odmawiamy kilka razy w ciągu dnia zawarte jest 7 próśb do Pana Boga.
Pragnę przekazać 7 zdań do każdego z nas:
1. Aby mierzyć drogę przyszłą trzeba wiedzieć skąd się wyszło (C.K. Norwid)
2. Pamiętajmy, ze słowo jest czynu testamentem –czyli wiernie róbmy to o czym mówimy.
3. Reformować świat trzeba zacząć od siebie.
4. Pozbądźmy się egoizmu i czyńmy dobro innemu człowiekowi, aby usłyszeć słowo dziękuję.
5. Bądź dobry dobrym dla drugiego człowieka, bo każdy boryka sie ze swoim losem.
6. Nie wstydźmy się być dobrymi dla siebie.
7 Wrażliwość i prawda, oto nasze hasła codziennego życia.
Te siedem zdań skierował do uczestników obchodów 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości pan Profesor Krzysztof Bielecki
Honorowy Obywatel Buska-Zdroju i zakończył przemówienie następującymi życzeniami: Życzmy sobie wolności ale i bezpieczeństwa!

Ks. Marek Podyma

DZIEŃ  SEMINARYJNY 2019