Menu
- PORZĄDEK MSZY ŚW.
- AKTUALNOŚCI
- – wrzesień
- – sierpień
- – lipiec
- – czerwiec
- – maj
- – kwiecień
- – marzec
- – luty
- – styczeń
- Archiwum aktualności
- – grudzień
- – 2022
- – 2021
- – 2020
- – 2019
- – 2018
- – 2017
- – 2016
- – 2015
- – 2014
- – 2013
- – 2012
- – 2011
- Rekolekcje Wielkopostne 2016
- REKOLEKCJE ADWENTOWE 2015r.
- Rekolekcje Wielkopostne 2015 R.
- Rekolekcje Adwentowe 2014 rok
- Peregrynacja Figury św. Michała
- Rekolekcje Wielkopostne
- MISJE ŚWIĘTE
- KONSEKRACJA KOŚCIOŁA
- REKOLEKCJE ADWENTOWE
- Rok Wiary
- ŚDM Kraków 2016
- Rekolekcje Wielkopostne 2017
- Wizyta Duszpasterska
- ROK ŚW. BRATA ALBERTA
- ŚDM Panama 2019
- WIELKI TYDZIEŃ 2017
- EPIDEMIA KORONAWIRUSA
- TRANSMISJA MSZY ŚW.
- OGŁOSZENIA PARAFIALNE
- INTENCJE MSZALNE
- ROK LITURGICZNY
- KANCELARIA PARAFIALNA
- MSZE O UZDROWIENIE
- PIELGRZYMKI
- KONTAKT
- GALERIA
- WIRTUALNY SPACER
- Regulamin cmentarza
- 🇪🇺 Unia Europejska Projekty…
- PRZETARG
EPIDEMIA KORONAWIRUSA
DEKRET KS. BISKUPA
Drodzy Diecezjanie, Czcigodni Bracia Kapłani, Osoby Życia Konsekrowanego!
Ostatnie dni, jakie przeżywamy, niosły coraz to liczniejsze zachorowania spowodowane szerzeniem się epidemii wywołanej przez koronawirusa. Wielu z nas doświadcza w tym czasie lęku o zdrowie własne i swoich bliskich. W sytuacji zagrożenia naszego zdrowia i życia trzeba nam zawierzyć się Bożej Opatrzności oraz stosować się w życiu codziennym i w relacjach z innymi osobami do zaleceń służb sanitarnych, które już od dłuższego czasu wzywają do zachowywania dystansu, dezynfekcji i zakrywania ust i nosa. Zdaję sobie z sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą trwająca od wiosny pandemia. Należy tutaj pamiętać, że w podobnych sytuacjach, jakie miały miejsce w minionych wiekach, wierni w sytuacji zagrożenia zarazą uciekali się o pomoc do Boga, który jest jedynym źródłem życia i jedynym uzdrowicielem człowieka i świata.
1. Wsłuchując się w Słowo Boże, które w trzecim Bożym Przykazaniu nakazuje nam wierzącym, abyśmy czcili dzień święty, a tym dniem dla nas chrześcijan-katolików jest niedziela, która jest pamiątką Zmartwychwstania Chrystusa, przypominam naukę Kościoła zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który uczy w następujący sposób: „2181 Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki. 2182 Uczestnictwo w niedzielę we wspólnej celebracji Eucharystii jest świadectwem przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła oraz wierności Chrystusowi i Kościołowi. Wierni potwierdzają w ten sposób swoją komunię w wierze i miłości. Wspólnie świadczą o świętości Boga i nadziei zbawienia. Umacniają się nawzajem pod przewodnictwem Ducha Świętego”.
2. Pamiętając jednak o osobach będących na kwarantannie, osobach starszych, chorych, osobach opiekujących się małymi dziećmi czy osobami chorymi, oraz osobach, które czują obawę przed zarażeniem, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej aż do odwołania.
3. Osobom, które z poważnych i niezależnych od siebie przyczyn nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym, przypominam o konieczności godnego uczestniczenia w niej za pomocą transmisji w środkach masowego przekazu.
4. Przypominam braciom kapłanom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, że wierni mogą przyjmować Komunię Świętą zarówno do ust, jak i na rękę.
5. Zachęcam do korzystania z łaski odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską na czas trwania pandemii.
Wszystkich chorych, służbę zdrowia, i wszelkie służby niosące pomoc w walce z pandemią ogarniam moją modlitwą i udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
† Jan Piotrowski BISKUP KIELECKI
DECYZJA STOLICY APOSTOLSKIEJ
Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
KOMUNIKAT
w sprawie organizacji Uroczystości Wszystkich Świętych
i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych
Czcigodni Księża!
W związku z sytuacją nasilającej się pandemii koronawirusa, Biskup Kielecki zarządza, aby w Dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych nie było organizowanych Mszy świętych na cmentarzach.
Jeśli Księża uznają to za stosowne i przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarnych, można będzie odprawić na cmentarzu modlitwę za zmarłych, np. według wzoru zaproponowanego w rytuale pogrzebowym.
Aby dać możliwość uczestnictwa we Mszy świętej wiernym, zachęca się w tych dniach do zachowania niedzielnego i świątecznego porządku nabożeństw w kościołach i kaplicach.
Ks. Mirosław Cisowski WIKARIUSZ BISKUPI DS. DUSZPASTERSTWA
PRZYPOMNIENIE
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów i komunikatem Konferencji Episkopatu Polski, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa.
Obowiązek ten nie obowiązuje jedynie kapłanów celebrujących Eucharystię i inne nabożeństwa.
Maseczki, szaliki, chusty mają zakrywać usta i nos.
Zasady uczestniczenia w Liturgii
Przypominamy, że w kościele Św. Brata Alberta wg najnowszych przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 70 osób.
W Kaplicy św. Anny wewnątrz kaplicy może uczestniczyć w liturgii 7 osób.
W Kościele w Chotelku Zielonym może uczestniczyć we wnętrzu kościoła 5 osób.
Można też uczestniczyć na zewnątrz kościoła jeśli stwierdzimy, że jest we wnętrzu zbyt wielu uczestników liturgii. Uczestnicy liturgii są zobowiązani do zasłaniania maseczką nosa i ust i do zachowania bezpiecznych odległości pomiędzy sobą.
Drodzy parafianie!
Wracajcie do Wspólnoty Eucharystycznej Kościoła nie tylko z roztropnością, ale i miłością do Jezusa. Bo Eucharystia daje życie.