Get Adobe Flash player
Menu

Ogłoszenia Duszpasterskie

III Niedziela Wielkanocna

2018-04-15

  1. Dzisiaj po Mszy świętej wieczornej zapraszamy na krótką prelekcję na temat księdza Michała Sopoćki spowiednika Świętej Siostry Faustyny.
  2. We wtorek Msza św. za wstawiennictwem św. Brata Alberta w intencji w uzależnionych od alkoholu, narkomanii, Internetu; za chorych, samotnych, bezdomnych i cierpiących. Po Mszy świętej ucałowanie relikwii naszego Patrona. Pobłogosławimy też bochenek chleba, który Wspólnota św. Brata Alberta podzieli pomiędzy uczestników.
  3. We wtorek zapraszamy Gimnazjalistów wraz z rodzicami na Msze św. o godz. 18.00 w intencji o Boże błogosławieństwo na czas egzaminów.
  4. W środę o godz. 15.30 zapraszamy kuracjuszy na zwiedzanie kościoła św. Brata Alberta i dzielenie podpłomyków upieczonych w tradycyjnym piecu chlebowym.
  5. Spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbędzie się wyjątkowo w czwartek o godz. 18.00.
  6. Kandydaci do Bierzmowania w piątek, w sobotę i w niedzielę będą przeżywać Rekolekcje Ewangelizacyjne. Prosimy o modlitwę w ich intencji o głębokie przeżycie rekolekcji.
  7. W sobotę 21-go kwietnia w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości zapraszamy do wysłuchania w kościele św. Brata Alberta jednego z największych dzieł Ignacego Jana Paderewskiego „Symfonia Polonia”. Wystąpi 70-osobowa orkiestra „Sonata” im Bogumiła Łepeckiego z Warszawy pod dyrekcją Stanisława Winiarczyka.
  8. W Kaplicy Miłosierdzia Bożego znajduje się puszka na złom metali kolorowych na wykonanie pomnika „Dziecka Utraconego”. Zachęcamy do włączenia się w to ważne dzieło.
  9. Trwa budowa fundamentów podjazdów dla niepełnosprawnych. Spotykam się czasem z pytaniami dlaczego te fundamenty są takie głębokie i masywne? Przed prawie dwudziestu laty został zbudowany podjazd z południowej strony kaplicy Fatimskiej. Po latach beton obniżył się o kilka cm. Kościół jest na terenie podmokłym i dlatego trzeba z wielką starannością spełniać wymagania techniczne.
  10. Systematycznie odnawiamy drewniane elementy składowe organów. Ta praca nie wymaga kwalifikacji, ale staranności i polega na odkurzania i myciu ściereczką i czyszczeniu detali drewnianych. Jeśli ktoś z parafian chciałby pomóc w tych pracach, to z wdzięcznością przyjmiemy pomoc. Dzięki temu moglibyśmy szybciej dostarczyć te elementy na chór muzyczny. Prace trwają od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.W związku z prowadzonymi pracami proszę, aby osoby postronne nie przebywały na chórze.
  11. Zapraszamy dzieci i młodzież na cykl zajęć poświęconych przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym. Spotkanie organizacyjne w Domu Parafialnym w piątek po Mszy św. wieczornej.
  12. Straż Pożarna przestrzega przed wypalaniem traw, które jest niebezpieczne dla środowiska naturalnego i dla ludzi.
  13. Zapraszamy do czytania prasy katolickiej. W naszym kiosku jest „Gość Niedzielny” „Niedziela”, dla dzieci „Promyczek Dobra”, „Mały Gość Niedzielny”, „Egzorcysta”, Dzienniczek Siostry Faustyny i różne modlitwy do Miłosierdzia Bożego i przewodniki po naszych kościołach oraz darmowy miesięcznik „Dobre Nowiny”.

APEL Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego

Państwowej Straży Pożarnej

w sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnych!!!

W okresie wiosennym, jak co roku, odnotowuje się wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związanych z wypalaniem traw. W 2017 roku na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowano 3196 pożarów traw, natomiast w roku bieżącym strażacy interweniowali już ponad 1000 razy.

Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące niejednokrotnie dużymi stratami materialnymi oraz ofiarami. W bieżącym roku na terenie naszego województwa w wyniku tego procederu już 4 osoby odniosły obrażenia, a jedna osoba poniosła śmierć.

Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów.

Dzieje się tak, ponieważ niestety w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania.

Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi oraz obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i użytków ekologicznych). Ponadto gęsty dym jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność. Sytuacja taka może stać się przyczyną wielu kolizji i wypadków komunikacyjnych.

Każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja straży sporo kosztuje. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z Budżetu Państwa. Oznacza to, że całe społeczeństwo ponosi ciężar finansowy walki z pożarami traw.

Kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie trzeba ratować życie ludzkie, gdzie trwa wyścig z czasem, gdzie o życiu człowieka decydują minuty…

W świetle obowiązującego prawa, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu lub grzywny do 5 tys. zł., a w szczególnych przypadkach podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.

Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej  st. bryg. Adam Czajka