– sierpień
PODZIĘKOWANIE
Zakończyła się VI Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej.
Uczestniczyło w niej 12 księży, 4 kleryków, 6 sióstr zakonnych, 6 osób ze służby zdrowia i wierni świeccy – w sumie 562 osoby.
Bogu niech będą dzięki za ten czas łaski i wszelkie dobro. W sercu i pamięci pozostały piękne duchowe przeżycia, miłe wspomnienia i wzruszające chwile.
W imieniu wszystkich pielgrzymów, księży i swoim własnym, pragnę serdecznie podziękować Księżom Biskupom, Księżom Proboszczom i Wikariuszom, za osobiste zaangażowanie w pielgrzymkę rowerową, ogłaszanie i zachęcanie ludzi do udziału w pielgrzymce i za modlitwę w intencji pielgrzymów.
Szczególnie serdecznie dziękujemy Księżom Proboszczom i ich parafianom, którzy nas życzliwie przyjmowali na trasie pielgrzymki, częstowali jedzeniem, przyjmowali do swych domów i pomagali w różnych sprawach organizacyjnych.
Za życzliwość i wszelkie dobro składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Wszystkich polecamy opiece Matki Bożej, prosząc o potrzebne łaski i o Boże błogosławieństwo.
Szczęść Boże!
Tomasz Biskup
Kierownik Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej
Recital organowy w ramach I-go Buskiego Lata Organowego u Brata Alberta.
W niedzielę 26-go sierpnia wystąpił w naszym kościele pan Radosław Suliga organista Kościoła Garnizonowego w Kielcach z ambitnym repertuarem klasyki organowej.
Pomimo deszczowej pogody grupa około 60-ciu melomanów z kuracjuszy i mieszkańców Buska-Zdroju wysłuchała starannie przygotowanego koncertu.
Ks. Marek Podyma
Błogosławiona Laura Vicuna – patronka rozbitych rodzin i skłóconych małżeństw
Wśród niewielu beatyfikowanych i kanonizowanych świętych, którzy odeszli do Pana w bardzo młodym wieku, jest niespełna trzynastoletnia Laura Vicuña. 30 lat temu – 3 sierpnia 1988 roku Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze, ogłaszając patronką rozbitych rodzin i skłóconych małżeństw.
Laura Vicuña urodziła się 5 kwietnia 1891 r. w stolicy Chile, Santiago. Ojciec Józef, wojskowy o arystokratycznym rodowodzie, został wyklęty ze środowiska, gdy postanowił ożenić się z krawcową – Mercedes Pino. 24 maja, w święto Maryi Wspomożycielki, Laura przyjęła chrzest. Wydarzenia rewolucyjne w Chile zmusiły rodzinę do ucieczki ze stolicy kraju kiedy Laura była niemowlęciem. Tato Laury zmarł na zapalenie płuc, gdy miała zaledwie dwa lata. Już po jego śmierci urodziła się jej młodsza siostra – Julia Amanda, a matka z dwojgiem dzieci w krótkim czasie popadła w ubóstwo.
W 1899 r. w poszukiwaniu środków do życia Mercedes wraz z córkami emigrowała do Argentyny w okolice Junin de los Andes. Znalazła tam pracę u właściciela ziemskiego Manuela Mora, z którym związała się, licząc być może na sformalizowanie związku. Jednak z czasem Mora okazał się tyranem i człowiekiem podłym. Rozwiał nadzieje Mercedes Pino na małżeństwo, jednak dzięki jego pieniądzom Laura i Julia Amanda, mogły w 1900 r. znaleźć się w kolegium dla dziewcząt prowadzonym przez Córki Maryi Wspomożycielki.
Pobyt pod opieką salezjanek dla Laury stał się czasem kroczenia ku szczytom świętości. Mogła uczyć się i dojrzewać religijnie. Coraz bardziej uświadamiała sobie zło niesakramentalnego związku jej matki. Podczas wizyt w posiadłości Manuela Mory poznawała jej smutne życie. Samej Laurze również przyszło bronić czystości przed wulgarnością i przemocą kochanka matki. W intencji jej nawrócenia modliła się i umartwiała. Po powrocie z wakacji do kolegium w 1902 r., za zgodą spowiednika, postanowiła ofiarować za mamę swoje życie. W krótkim czasie zachorowała, a jej zdrowie zaczęło się szybko pogarszać. Kiedy umarła 22 stycznia 1904 r., mając niecałe 13 lat, dla salezjanek było oczywiste, że jej ofiara została przyjęta. Matka Laury, wstrząśnięta wyznaniem, które usłyszała dopiero na kilka godzin przed śmiercią córki, całkowicie zmieniła swe życie.
PIELGRZYMKA ROWEROWA NA JASNĄ GÓRĘ
Dnia 20-go sierpnia gościliśmy w naszej parafii kolejny raz Kielecką Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Liczba pielgrzymów z roku na rok wzrasta i w tym roku, chociaż zapowiedziano około 250 pielgrzymów, to przejechało ponad 300 rowerzystów.
Dobrze, że wzięliśmy pod uwagę w przygotowaniu posiłku, że może zjawić się więcej gości i przygotowaliśmy wystarczającą ilość jedzenia. Od Wiślicy liczba pielgrzymów się jeszcze podwoiła. Pielgrzymi bezpiecznie dotarli na Jasną Górę.
Myślę też, że w swoich modlitwach przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wspomnieli w modlitwach również i tych, spotkali na swojej pielgrzymiej drodze.
Ks. Marek Podyma
DOŻYNKI GMINNE
WARSZTATY WOKALNE
Dnia 13-go sierpnia 2018 roku o godz. 20.30, w Kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju, rozpoczął się koncert uczestników Warsztatów Wokalnych zainicjowanych przez panią Profesor Romę Owsińską. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy utalentowanych studentów oraz ich profesorów.
Ks. Marek Podyma
NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE
Sierpniowy Różaniec Fatimski, Eucharystia i Procesja Światła zgromadziły w tym miesiącu wielu czcicieli Matki Bożej spośród parafian i kuracjuszy. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Paweł Dyląg.
Ks. Marek Podyma
KONCERT ORGANOWY
Dnia 12-go sierpnia 20118 roku, w ramach I-go Buskiego Organowego Lata u Brata Alberta, wystąpili w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego:
Paulina Plaskota – sopran
Tadeusz Gołębiowski – baryton
Karol Gołębiowski –organy, baryton
Pan Karol Gołębiowski jest organistą w Parafii św. Józefa w Kielcach, pani Paulina Plakota jest nauczycielką i z zamiłowania zajmuje się śpiewem a pan Tadeusz Gołębiowski śpiewa w Chórze parafialnym parafii św. Józefa w Kielcach i jest laureatem wielu konkursów jako solista.
Artyści zaprezentowali następujący repertuar:
– Nie lękaj się
– Faustyno, Sekretarko miłości
– Pszczeli rój- utwór autorski, m. Karol Gołębiowski
– Tłumy Serc
– W Twym Sercu na wieki
– Kukułka-Louis Claude Daquin
– Na Jasnej Górze
– Jest na świecie miłość
– Gwiazdo śliczna wspaniała
– Utwór smoleński- utwór autorski, m. Karol Gołębiowski
– Wzburzone Fale
– Matko, która nas znasz
– Menuet – J. G. STŐLZLA i Trio J.S.Bacha
– Razem ku Niemu – t. Paulina Plaskota, m. Karol Gołębiowski – autorski
– Amen, amen, Bóg miłością jest.
Ks. Marek Podyma
XXXVII Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę
Homilia Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego
Podziękowania i błogosławieństwo