– kwiecień
Wielkanocna Ewangelizacja
Rokrocznie Wspólnoty Neokatechumenalne na całym świecie rozpoczynają w Drugą Niedzielę Wielkanocy głoszenie Dobrej Nowiny na ulicach i placach miast. Głoszenie jest stawaniem w posłuszeństwie wobec Chrystusa rozsyłającego Apostołów, ale i dzieleniem się własną wiarą w Zmartwychwstałego Pana. Papież Franciszek stwierdził, że nie wystarczy już głoszenie Ewangelii w kościołach, bo wielu ludzi do kościołów już nie chodzi, ale należy ich szukać tam gdzie aktualnie są. Papież naucza, że to głoszenie i dawanie świadectwa wiary staje się obowiązkiem wszystkich chrześcijan.
Zapraszamy wiec na niedzielne spotkania Ewangelizacyjne na Alei Mickiewicza w każdą niedzielę Wielkanocy o godz. 1530. Już sama obecność, wsłuchanie się i podjęcie modlitwy stanie się wyznaniem i umocnieniem naszej wiary i być może znakiem zapytania dla tych, którzy już z Bogiem stracili kontakt.
Ks. Marek Podyma
Pomoc dla chrześcijan w Syrii i Iraku
Trzecia Niedziela Wielkanocy stała się w parafiach Buska-Zdroju okazją do wsparcia prześladowanych i żyjących w bardzo trudnych warunkach Chrześcijan z Syrii i Iraku. Cały dzień przy kościołach parafialnych trwała zbiórka ofiar pieniężnych i darów rzeczowych. Akcja była prowadzona inicjatywy Fundacji SOS DLA ŻYCIA z Rzeszowa. Na naszym ternie inicjatywę rozpropagowała Akcja Katolicka z Parafii NPNM Panny.
W kościele św. Brata Albertą o godz. 1030 kazanie okolicznościowe wygłosił Prezes Zarządu Fundacji SOS Dla Życia ks. Tomasz Jagielski.
Homilia Ks. Tomasza Jagielskiego
Harcerze i przedstawiciele Caritas w czynny sposób uczestniczyli w akcji. W kolejnych dniach będziemy informować o skuteczności zbiórki chociaż już dzisiaj można powiedzieć, że inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem wiernych uczestniczących w liturgii.
Ks. Marek Podyma
Jerozolima Północy
W sobotę dnia 18-go kwietnia br. uczestniczyłem w mojej rodzinnej Miechowskiej Bazylice w liturgii Drogi Krzyżowej a potem w uroczystej Sumie Odpustowej z racji dorocznego odpustu „Pustego Grobu”. Pielgrzymki autokarowe, Damy i Rycerzew Bożego Grobu, przedstawiciele władz i wierni wspólnie przezywali pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa w celebracji, której przewodniczył ks. prof. Jan Janicki.
Coraz to większe zainteresowanie Sanktuarium i odradzający się na nowo ruch pielgrzymkowy świadczy, że nazwa „Miechów –Jerozolima Północy” ma coraz większe uzasadnienie w codziennej praktyce. Każdy pielgrzym nawiedzający najstarszy na świecie Grób Pański w odrestaurowanych budynkach poklasztornych może każdorazowo uzyskać Odpust Zupełny zgodnie z przywilejami, które Papieże nadali przed wiekami temu jednemu z najstarszych w Polsce miejsc pielgrzymkowych.
Ks. Marek Podyma
Więcej zdjęć w Galerii.
Rocznica Katyńska
Dnia 12-go kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Kościele pw. Św. Brata Alberta została odprawiona Msza św. z racji 75-tej Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5-tej Rocznicy Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem w czasie której zginęły elity Polskiego Narodu z Prezydentem Rzeczypospolitej na czele. Zarówno Zbrodnia Katyńska jak i Katastrofa Lotnicza pod Smoleńskiem nie zostały dotychczas do końca wyjaśnione. Msza święta odprawiona w intencji Pomordowanych w Katyniu jak również w intencji Ofiar Katastrofy Lotniczej została zamówiona przez pana Posła Krzysztofa Lipca i przez Buskie środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Odczytane przez pana Posła Krzysztofa Lipca okolicznościowe słowo od Prawa i Sprawiedliwości pana Jarosława Kaczyńskiego zostało przyjęte przez uczestników liturgii brawami.
Przed Mszą świętą zostało poświęcone nowe Biuro Poselskie Prawa i Sprawiedliwości na ulicy Kilińskiego.
Ks. Marek Podyma
Niedziela Miłosierdzia Bożego w Chotelku Zielonym
Pomoc dla chrześcijan z Iraku i Syrii
„Przeżywamy obecnie największe zbrodnie przeciwko chrześcijanom jakie można sobie wyobrazić. Chrześcijańskie miasta całkowicie opustoszały, a wioski zostały zniszczone. W obliczu zamachów islamistów, które są coraz potężniejsze, zadajemy sobie pytanie: gdzie są nasi bracia i siostry w wierze, gdzie są politycy z całego świata, którzy wstawiają się za nami?” – tak mówił o dramacie w Syrii arcybiskup Silvanus Petros Al-Nehmeh, metropolita Homs i Hama.
Islamiści na zajętych terenach palą kościoły i domagają się, by mieszkańcy przeszli na islam w przeciwnym wypadku zostaną zabici. Wzrasta ilość ataków na chrześcijan i zamieszkałe przez nich miejscowości. Sytuacja chrześcijan pogarsza się z dnia na dzień. Chrześcijanie są bestialsko torturowani i zabijani – podaje organizacja Open Doors i zwraca uwagę na relacje samych chrześcijan jakie napływają do organizacji: „Chrześcijanie są samotni, dlatego są atakowani ze względu na swoją wiarę. Dlaczego chrześcijanie w wioskach są likwidowani? Dlaczego nasi bracia i siostry z zachodniego świata nie potępiają razem z nami tych zbrodni? Dlaczego nikogo nie interesuje, że coraz więcej chrześcijan musi umierać?”.
Każdy z nas może pomóc prześladowanym chrześcijanom i wesprzeć akcję fundacji SOS DLA ŻYCIA w dostarczeniu środków niezbędnych do życia ludziom, którzy stracili domy i cały dorobek swojego życia, a często dorobek wielu pokoleń, ponieważ nie wyrzekli się swojej wiary i musieli go porzucić i uciekać, aby uratować życie swoich dzieci oraz własne.
W tym celu Akcja Katolicka w Busku-Zdroju wraz z Hufcem ZHP w Busko-Zdroju, Grupą Teatralną „Pegaz” z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju, Związkiem Strzelecki „Strzelec” przy wsparciu Buskiego Zespół Caritas oraz grupa Szafarzy z parafii pw. NP NMP w Busku-Zdroju organizują na terenie naszego miasta akcję charytatywną, którą wspierają Fundację SOS DLA ŻYCIA w realizacji tego przedsięwzięcia.
Jak możemy pomóc? Wystarczy, że 19 kwietnia br. idąc do jednego z buskich kościołów na mszę świętą przyniesiemy dary, które przekażemy wolontariuszom obecnym w tym dniu przed wejściem do świątyń.
Co jest potrzebne, czego najbardziej potrzebują chrześcijanie, uchodźcy z Iraku i Syrii? Poniżej zamieszczam listę:
artykuły chemiczne: – środki czystości: pasta do zębów, szampon, mydło, kremy, podpaski,
artykuły dla dzieci: – pieluchy, chusteczki, kremy do pielęgnacji, – mleko i kaszki,
chemia gospodarcza: – proszki do prania,
żywność z długim terminem przydatności: – mąka, kasza, ryż, makaron, – olej, – cukier, – kakao do picia, – mleko w proszku, – czekolady, cukierki, ciasteczka i inne słodycze, – dżemy, marmolady, – konserwy, – owoce suszone, orzechy,
śpiwory i koce,
leki i witaminy (tylko nowe, nie rozpakowane opakowania): paracetamol i ibuprofen (pod różnymi nazwami handlowymi) witaminy dla dzieci i dorosłych, przenośne kuchnie elektryczne,
artykuły szkolne dla dzieci:
– kredki, flamastry, bloki, zeszyty, – zabawki, kolorowanki.
W tym dniu również na terenie buskich parafii będą zbierane datki do puszek na rzecz pomocy uchodźcom, którzy znajdują się w obozach w Kurdystanie oraz na sfinansowanie m.in. transportu zebranych darów do Kurdystanu, jak również zakup przenośnej piekarni i ambulansu.
Dzięki naszemu wsparciu prześladowani chrześcijanie otrzymają nie tylko niezbędne produkty i rzeczy życia, ale przede wszystkim poczucie, że nie są sami, że nie sami kroczą śladami Chrystusa.
Z góry dziękujemy za każde wsparcie.
Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. NP NMP w Busku-Zdroju Adrian Szczerba
Sakrament Bierzmowania
Homilia Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego
Udzielenie Sakramentu Bierzmowania
Fot. Norbert Kornaś
Więcej zdjęć w Galerii.
Rezurekcja
Homilia Proboszcza ks. Prałata Marka Podymy
Wielka Sobota
Liturgia Paschalna.
Wielka Sobota
Poświęcenie pokarmów.
Wielki Piątek
Liturgia Wielkiego Piątku cz.1
Opis Męki Pana Jezusa w wykonaniu Chóru Parafialnego
Liturgia Wielkiego Piątku cz.2
Wielki Czwartek