– lipiec
Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich pierwszego proboszcza parafii,
Ks. Prałata Franciszka Beraka.
Więcej zdjęć w Galerii.
„ gdzie niebo styka się z ziemią…”
Wczesnym rankiem o godz. 5.30 w piątek dziewiętnastego czerwca po Uczcie Eucharystycznej wyruszyła z parafii św.Brata Alberta z Buska-Zdroju do Medziugorje 35 osobowa grupa pielgrzymów pod duchowym przewodnictwem ks Adama Ślósarka z błogosławieństwem samego proboszcza ks prałata Marka Podymy.
Już następnego dnia po przejeździe przez Słowację i Węgry zatrzymaliśmy się w uroczym miejscu, chorwackim Sanktuarium Maryjnym „Małym Lourdes” w Veprić, gdzie przeżyliśmy mszę św. odprawioną przy ołtarzu polowym.
W czasie całego przejazdu mogliśmy podziwiać wyjątkowy krajobraz Chorwacji łączący w sobie naturalne piękno gór, błękitnego morza i lokalnej architektury. Z tym większym zapałem wychwalaliśmy Stwórcę za Jego dzieła we wspólnych modlitwach prowadzonych nie tylko przez kapłana ale i pielgrzymów, począwszy od Godzinek rano, w południe Anioł Pański później Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa a w godzinę miłosierdzia Koronkę do Miłosierdzia Bożego uwieńczonych różańcem, okraszonymi pięknymi pieśniami i piosenkami religijnymi.
O specyfice i historii mijanych przez nas miejsc opowiadał niestrudzony nasz pilot pan Marek, którego mogliśmy podziwiać za elokwencję i zasób wiedzy, natomiast w sferę przeżyć duchowych wprowadzał nas pełen wigoru ks Adam, w swoich krótkich i dynamicznych katechezach oraz kazaniach, ale jakże wymownych i pełnych głębokich treści dotyczących świętości ludzkiej egzystencji z naciskiem na tematykę przebaczenia, miłości i miłosierdzia naprowadzających na osobiste spotkanie z Bogiem we wnętrzu naszych serc.
W Medziugorje położonym w przepięknej Bośni i Hercegowinie gościliśmy serdecznie przyjęci przez gospodarzy w pensjonacie Vasyl, niedaleko centrum modlitwy, przez następne pięć dni.
Mogliśmy uczestniczyć w różańcu, gdzie każdy pielgrzym modlił się we własnym języku a mimo to melodia wypowiadanych słów zlewała się w jeden wspólny głos i Nocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w zadumie i ciszy sprzyjającej kontemplacji i uwielbieniu Boga przy akompaniamencie sączącej się delikatnie muzyki i śpiewach przeplatanych rozważaniami prowadzonymi przez kapłana.
W niedzielę po śniadaniu wspinaliśmy się po skalnym zboczu na Górę Objawień 300 m npm. na Podbrdo, nad którym wznosi się posąg Matki Bożej „Gospy” wykonany z białego marmuru, gdzie 24 czerwca 1981 roku o godz. 18,00 sześcioro młodych ludzi ujrzało przepiękną Postać z Dzieciątkiem w ramionach, Która w następnym widzeniu przedstawiła się jako Najświętsza Panna Królowa Pokoju. Po tym szczególnym doświadczeniu przeżyliśmy wspólnie z innymi grupami pielgrzymkowymi z Polski mszę św. w kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu a w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła po osobistej modlitwie, dzięki miejscowej przewodniczce pani Reginie mogliśmy zapoznać się z pozostałymi miejscami modlitwy na terenie Medziugorje. Naszą uwagę przyciągnęła mnogość konfesjonałów wokół kościoła w pobliżu, których znajduje się umieszczona na cokole figura św. Leopolda Bogdana Mandicia patrona penitentów i spowiedników. Nasze zainteresowanie wzbudziła także ośmio metrowa figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego odlana z brązu w pobliżu, której ustawione zostały stacje drogi krzyżowej zaś na skwerze przed kościołem można było oddać się modlitwie przed figurą Gospy, identycznej jaką spotkaliśmy na Górze Objawień oraz zaczerpnąć czystej wody z przeznaczonego do tego miejsca.
Bardzo głębokim przeżyciem dla większości z nas była Droga Krzyżowa na Kriżevac 520m npm., którą poprowadził nasz opiekun duchowy. Mimo, że przejście nie należało do łatwych i bezpiecznych, to niektórzy z nas zadali sobie jeszcze większy trud wchodząc boso nie bacząc na ból i okaleczenia. Uwieńczeniem naszego wysiłku była przede wszystkim indywidualna modlitwa przy krzyżu, w którym wmurowane zostały relikwie Krzyża Jezusa, a także możliwość podziwiania z góry przepięknego krajobrazu, a temu wszystkiemu towarzyszyła lekkość ducha, pokój, radość i spełnienie. W tym samym dniu mieliśmy okazję wysłuchać mszy św. w bośniackim Mostarze a potem podziwiać wspaniałą architekturę z charakterystycznym kamiennym mostem na Neretwie, stanowiącym jedno z najdonioślejszych osiągnięć architektury i sztuki otomańskiej na Bałkanach oraz skosztować charakterystycznych dla tego regionu smakołyków.
W czasie naszego pobytu nad Adriatykiem w Neum jedynym miastem w Bośni i Hercegowinie z dostępem do morza mogliśmy zadbać również o nasze doznania cielesne zanurzając się w słonej wodzie morskiej a potem w promieniach słonecznych, posilając się pysznymi mule.
Nasz pobyt w Medziugorje zakończyliśmy udziałem w uroczystościach z okazji 34 rocznicy objawień. W drodze powrotnej zwiedziliśmy część nadmorską Splitu z ruinami pałacu cesarza Dioklecjana i modliliśmy się na mszy św. w najważniejszym chorwackim sanktuarium maryjnym w Marii Bistrycy, gdzie znajduje się niezwykła figura Czarnej Madonny, i gdzie przyrzeczenia małżeńskie mieli radość odnowić z okazji 40-stej rocznicy ślubu państwo Jadwiga i Waldemar.
Czas spędzony na pielgrzymowaniu dla wielu z nas okazał się czasem łaski i spotkania z Wszechmogącym. Niektórzy z nas doświadczyli szczególnie Jezusa podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu, dla innych było to spotkanie podczas sakramentu pokuty i pojednania, czy modlitwy różańcowej. Wracaliśmy z przekonaniem, że Medziugorje to miejsce modlitwy i pokoju, jedności, miłości, a także nadzieją, że owoce pielgrzymki będą dojrzewać i pojawiać się w naszym życiu. Podczas całej pielgrzymki oddawaliśmy Bogu i Matce Bożej tych wszystkich, którzy prosili o modlitwę oraz tych, których nosimy w sercu,a także wszystkie sprawy i intencje, z którymi przyjechaliśmy. Niektórzy z nas już na miejscu otrzymali łaski, o które prosili ale ważnym jest, że wracaliśmy szczęśliwi,radośni i spełnieni z nowymi siłami duchowymi, z poczuciem jedności i wspólnoty. Małgorzata Cygan
Więcej zdjęć w Galerii.
Nagroda dla dzieci
Więcej zdjęć w Galerii.
Wyjazd do Kosarzysk
Odpust Parafialny
Więcej zdjęć w Galerii.
Koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie
Więcej zdjęć w Galerii.
Koncert artystów z Ukrainy
Więcej zdjęć w Galerii.
Ksiądz doktor Marcin Rokita
16 czerwca br. Ks. Marcin Rokita obronił doktorat z socjologii religii dotyczący powołań w Diecezji Kieleckiej. Księdzu Doktorowi gratulujemy i życzymy dobrego wykorzystania zdobytej wiedzy.
Więcej zdjęć w Galerii.
„Stabat Mater”
W środę 1-go lipca o godz. 1900 w Kościele pw. Świętego Brata Alberta w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Imienia Krystyny Jamroz odbył się Koncert „Stabat Mater” G. Rosinniego – Wystąpili: Chór Filharmonii Śląskiej i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, pod batutą Jacek Rogali.