Peregrynacja Figury św. Michała
NAWIEDZENIA FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
Z MONTE SANT’ AGELO
Dzień trzeci
Wprowadzenie do Liturgii Ks. Proboszcza
Homilia Ks. Krzysztofa Stanula
Więcej zdjęć w GALERII
Dzień drugi
Błogosławieństwo dzieci
Nawiedzenie Kaplicy Św. Anny
Wieczorna Msza św.
Homilia Ks. Rafała Szwajcy
Więcej zdjęć w Galerii
Dzień pierwszy
Powitanie Figury Św. Michała Archanioła przez przedstawicieli parafii
Powitanie Figury przez Proboszcza Ks. Prałata Marka Podymę
Wprowadzenie do Eucharystii Ks. Arcybiskupa Edwarda Nowaka
Homilia Ks. Arcybiskup Edwarda Nowaka
Słowo końcowe Ks. Proboszcza
Słowo końcowe Ks. Arcybiskupa E. Nowaka
Błogosławieństwo udzielone przez Księży Arcybiskupów
Więcej zdjęć w GALERII
PEREGRYNACJA FIGURY
ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z GARGANO
W 2014 r. odbędzie się peregrynacja Figury św. Michała Archanioła z Gargano w kilku parafiach diecezji kieleckiej, wśród nich i w naszej. Figura przybędzie do Parafii św. Brata Alberta 18 lipca 2014 roku o godz. 1830, a pożegnamy ją 20 lipca o godz. 1900. Będziemy wiec mogli uczestniczyć w okolicznościowych nabożeństwach w piątek, sobotę i niedzielę. Inicjatorką zorganizowania tego nawiedzenia była pani Janina Kamińska, a sprawy formalne sfinalizował ks. Krzysztof, w czasie jesiennej pielgrzymki do Miejsca Piastowego, w którym mają siedzibę księża Michaelici. To nawiedzenie będzie okazją do ożywienia kultu Aniołów w naszym życiu religijnym jak również zawierzenia naszej wiary i życia opiece św. Michała Archanioła, wielkiego wspomożyciela w walce z Szatanem. Jest to niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to działanie Złego Ducha potęguje się i narasta.
W zwyczaju wielu ludzi wierzących jest odmawianie prostego egzorcyzmu. Ta modlitwa przypomina nam, że nie jesteśmy sami w walce ze Złem i wystarczy tylko zwrócić się do Świętego Michała, a on stanie przy nas, gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie i pokusach Szatana.
Pragnę teraz zachęcić do zapoznania się z historią Objawienia i z samym Sanktuarium św. Michała Archanioła w Gargano w którym miałem radość gościć przed kilku laty razem z moimi przyjaciółmi.
W Apulii, w południowo-wschodnim regionie Włoch, na górze Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Zwieńczeniem góry jest jedyna w swoim rodzaju bazylika zbudowana na wysokości 856 m n.p.m. Można tam dojechać drogą biegnącą od San Giovanni Rotondo wspinającą się krętymi serpentynami pod górę. Z góry roztacza się widok na domy pobudowane wzdłuż wąskich uliczek na stromych zboczach góry. W zachodzącym słońcu zasypiało miasto w którym jakby zatrzymała się historia…
Historia objawień św. Michała Archanioła na górze Gargano.
O starożytności kultu Św. Michała w tym miejscu świadczą dwa listy papieża św. Gelazego I pisane na przełomie 493 i 494 roku do biskupów oraz Liber de apparitione Sancti Michaelis in Monte Gargano z VIII wieku, w której to księdze opisane są objawienia św. Michała Archanioła.
Pierwsze objawienie, które według tradycji miało miejsce w roku 490, związane jest z historią zagubienia byka. Pewnego dnia bogatemu włościaninowi z Siponto zaginął najpiękniejszy byk z jego stada, pasącego się na wzgórzach Gargano. Właściciel po długich i wyczerpujących poszukiwaniach znalazł go na samym szczycie góry, klęczącego u wejścia do groty. W złości napiął łuk i wypuścił strzałę, aby zabić nieposłuszne zwierzę. Ale strzała zamiast ugodzić byka, w sposób niewytłumaczalny zawróciła i zraniła strzelającego.
Wstrząśnięty tym wypadkiem właściciel udał się do biskupa, aby zapytać go o znaczenie tego niezwykłego wydarzenia. Biskup niezwłocznie zarządził trzy dni modlitw i pokuty. Kiedy kończył się ostatni dzień modlitw, biskupowi ukazał się Święty Michał Archanioł i przemówił do niego tymi słowami: „Ja jestem Archanioł Michał stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.”
Ponieważ ta góra była tajemnicza i prawie niedostępna i od wieków była miejscem kultu pogańskiego, biskup bał się tam pójść i długo zwlekał, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła.
Znak zwycięstwa. Drugie objawienie nazwane „Epizodem zwycięstwa” miało miejsce w 492 roku. Podanie głosi, że kiedy Sipont oblężony był przez Germanów biskup Wawrzyniec w beznadziejnej sytuacji militarnej zarządził trzy dni pokuty po których miał otrzymać obietnicę zwycięstwa od św. Michała jeśli mieszkańcy natychmiast przystąpią do walki. Podjęta bitwa toczyła się wśród błyskawic i grzmotów i została zakończona ostatecznym zwycięstwem mieszkańców Sipontu. Po roku biskup udała się wraz z mieszkańcami do groty w Gargano skąd słychać było się anielskie głosy. Kiedy przekonujący się coraz bardziej do autentyczności cudu Święty biskup Wawrzyniec spotkał się w te sprawie z papieżem św Gelazym, anioł objawił mu się kolejny raz i powiedział: „Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.” Wydarzyło się to 29 września 493 r. i odtąd grota w Gargano nosi nazwę „Niebiańskiej Bazyliki” bo nie została poświęcona ludzką ręką.
Św. Michał Archanioł ukazał się Ostatni raz 25 września 1656 r. arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy. Przedstawił się tak: Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię. Przepowiednia się spełniła. Od tego czasu wielu ludzi pragnie posiadać pochodzący z Gargano chociażby maleńki kamyk.
Noc cesarza Henryka
Wielu sławnych ludzi pielgrzymowało do Góry Świętego Anioła. Byli wśród nich władcy, papieże i święci. Warto wśród nich wymienić papieża Kaliksta II, który ogłosił Michała Archanioła „Księciem i opiekunem całego świata”. Przed wyborem na stolicę Piotrową udał się tam też św. Grzegorz Wielki, natomiast Bonifacy IX przyznał odwiedzającym to miejsce odpust zupełny. W grocie gościł też papież Leon XIII, autor słynnej modlitwy-egzorcyzmu do św. Michała Archanioła. Wreszcie 24 maja 1987 roku przybył tu z pielgrzymką papież-Polak Jan Paweł II.
Sanktuarium nawiedziło także wielu świętych –wśród nich św. Bernard z Clairvaux, św. Franciszek z Asyżu, który uznał się za niegodnym, żeby wejść do groty; św. Tomasz z Akwinu, św. Brygida Szwedzka, św. Alfons Maria de Liguori, założyciel redemptorystów, oraz św. ojciec Pio. Przybywali tu także władcy, by wymienić Ludwika II, Ottona III, Henryka II, który pierwszy spędził noc w grocie,( wcześniej nikt się na to nie odważył taką grozę budziło to miejsce), Karola I Andegaweńskiego. Gościł tu także król Polski Zygmunt Stary.
Niebiańska Bazylika Pierwsza budowla chrześcijańska w stylu wczesnoromańskim, wzniesiona w epoce bizantyjskiej, została usytuowana poniżej groty. Następnie, między VII i VIII w., Longobardowie dobudowali bazylikę, przez którą wchodziło się do sanktuarium. Istotne zmiany architektoniczne w sanktuarium nastąpiły podczas rządów Andegawenów w XIII w. Imponująca ośmioboczna dzwonnica, mierząca 27 metrów, która obecnie stoi obok wejścia do sanktuarium, powstała z inicjatywy Karola Andegaweńskiego i została ukończona w 1282 r.
Wchodząc do sanktuarium. Znajdujemy się przed schodami złożonymi z 86 stopni, które prowadzą w dół, do świętej groty, jakby do wnętrza ziemi. Na ścianach korytarza znajdują się łuki, wewnątrz których umieszczono nagrobki miejscowych rodzin. Od czasu do czasu można się też zobaczyć freski z Madonną i kilkoma świętymi. Na końcu schodów pielgrzym musi przejść przez Porta del Toro nazwaną tak od fresku nad portalem, który wraz z barokowymi kolumienkami powstał w 1657 r.
I tak, po pewnym czasie wchodzimy nareszcie do Niebiańskiej Bazyliki, która składa się z dwóch, kontrastujących ze sobą części: nagiej skały, miejsca wybranego przez Boga i wybudowanej obok przez człowieka nawy, będącej wyrazem czci dla świętości i próbą połączenia ludzkiej kondycji z Bożą obecnością.
Za drzwiami z brązu znajduje się więc nawa wybudowana pod koniec XIII w. przez Karola I Andegaweńskiego, stanowiąca jeden z pierwszych przykładów stylu gotyckiego na Półwyspie Apenińskim.
W absydzie został umieszczony ołtarz z końca XVII wieku z Najświętszym Sakramentem, w którym znajdują się kamienne rzeźby św. Józefa, św. Mikołaja z Bari i św. Antoniego z Padwy. Po lewej stronie absydy znajduje się kaplica Relikwii Świętego Krzyża, której budowę i wystrój ukończono w 1791 r. Zachowało się w niej wiele relikwiarzy. W środku, nad marmurowym ołtarzem, znajduje się kopia (oryginał jest przechowywany w muzeum Bazyliki) wspaniałego, misternie wykonanego kryształowego krzyża, zawierającego fragment Krzyża Świętego, podarowanego sanktuarium przez cesarza Fryderyka II.
Po prawej stronie, tuż obok wejścia do groty, znajduje się mały ołtarz z XVII wieku, wzniesiony ku czci św. Franciszka z Asyżu.
W głębi prezbiterium, stoi w półcieniu, wykonana z białego marmuru rzeźba św. Michała Archanioła, który zwycięża szatana. Posąg, zamknięty w srebrno-kryształowej urnie, umieszczono w grocie w 1507 roku.
Po lewej stronie prezbiterium mamy ołtarz poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy, a jeszcze bardziej na lewo, ukryte w załomie skalnym, znajduje się miejsce zwane „Studzienką” lub „Kroplą”. Nie było tu nigdy żadnego źródła, a jedynie w naturalny sposób gromadziła się woda kapiąca ze skały: uważano, że ma ona cudowne właściwości.
W tym miejscu groty znajduje się też kilka kamiennych rzeźb. Pośrodku dominuje figura św. Michała Archanioła, który zwycięża smoka, a po bokach znajduje się posąg Madonny z Dzieciątkiem oraz rzeźby przedstawiające Najświętszą Trójcę i św. Mateusza Apostoła.
Miejsce to od wieków nawiedzane jest przez pątników ze wszystkich stron świata. W tej świątyni poświęconej nie ludzką ręką pielgrzymi otrzymują łaski niezwykle hojnie.
W chwili obecnej trudno nam wybrać się do opisanych miejsc ale być może po tym jak naszą parafię nawiedzi figura św. Michała Archanioła z Gargano podejmiemy pielgrzymowanie na Górę Świętego Anioła.
Opracował Ks. Marek Podyma na podstawie tekstów internetowych.
NAWIEDZENIA FIGURY
ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
Z MONTE SANT’ AGELO
Parafia św. Brata Alberta w Busku Zdroju
18-20 lipca 2014
Prowadzi ks. Krzysztof Stanula CSMA
DZIEŃ PIERWSZY – PIĄTEK 18 lipca 2014
6.30 – Msza św. z nauką
9.00 – Msza św. z nauką
10.30 – Msza św. z nauką
12.00 – Msza św. z nauką
18.30 – Nabożeństwo oczekiwania. Ulica Mickiewicza koło Urzędu Miasta i Gminy. Procesja i uroczyste powitanie figury św. Michała Archanioła w kościele parafialnym
19.00 – Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE Ks. Arcybiskupa Edwarda Nowaka z Rzymu.
21.00 – Apel Jasnogórski.
21.30 – 24.00 – Czuwanie wspólnot parafialnych.
DZIEŃ DRUGI – SOBOTA 19 lipca 2014
8.30 – Różaniec w intencji osób chorych, samotnych i starszych.
9.00 – Msza św. z nauką
10.30 – Msza św. z nauką odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, błogosławieństwo osób chorych, samotnych i starszych.
12.00 – Msza św. z nauką dla dzieci z błogosławieństwem dzieci z racji nawiedzenia figury.
15.00 – Przewiezienie Figury do kaplicy Św. Anny. Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy do św. Michała Archanioła. Zawierzenie Uzdrowiska i Kuracjuszy opiece św. Michała Archanioła.
16.00– Eucharystia. (W kaplicy św. Anny) i powrót figury do kościoła parafialnego.
19.00 – Msza św. w z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem.
21.00 – Apel Jasnogórski procesja z Figurą św. Michała Archanioła wokół kościoła.
DZIEŃ TRZECI – NIEDZIELA 20 lipca 2014
7.00 – Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
8.30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła.
9.00 – Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
10.30 – Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
12.00 – Suma z udziałem Pocztu Sztandarowego Policji i delegacji Policjantów. Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
18.00 – Film o objawieniach i sanktuarium św. Michała Archanioła na Gargano.
19.00 – Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, pożegnanie figury i zakończenie nawiedzenia.
W czasie nawiedzenia po Mszach św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła.
ŚW. MICHAŁ ARCHANIOŁ w naszej parafii!
W 2014 r. odbędzie się peregrynacja Figury św. Michała Archanioła z Gargano w kilku parafiach diecezji kieleckiej wśród nich i w naszej. Figura gościć będzie w Parafii św. Brata Alberta od godz. 1830 18-go lipca do godz. 1900 20-go lipca 2014 roku w piątek, sobotę i niedzielę.
W PROGRAMIE NAWIEDZENIA:
- msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów,
- adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą wstawienniczą,
- Celebracja Sakramentu Pojednania,
- Uczta słowa – kazania i konferencje o świecie aniołów,
- błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci,
- modlitwa egzorcyzmem prostym
- akt oddania św. Michałowi Archaniołow,
- przyjęcie szkaplerza św. Michała Archanioła,
- film o sanktuarium w Monte Sant’ Angelo: „Między wiarą a kulturą”.
O szczegółowym przygotowaniu do nawiedzenia Figury św. Michała Archanioła z Gargano będziemy informować na bieżąco zarówno na stronie internetowej parafii jak i w gazecie parafialnej. Przedstawimy również historię sanktuarium w Gargano jak i historię kultu.